Știri din industrie

Golf feminin la Jocurile Olimpice 2024: Lydia Ko a revendicat medalia de aur

2024-08-12

Felicitări Lydiei Ko pentru că a câștigat medalia de aur la evenimentul de golf feminin la Jocurile Olimpice din 2024 și și-a demonstrat abilitățile remarcabile de golf. The Albatross Sports, cu 30 de ani de experiență în fabricarea și exportul de echipamente de golf, principalele noastre produse acoperăseturi de crose de golf, pădure de golf, fiare de calcat de golf, pene de golf, putteri de golf, saci de golfprecum și accesorii relevante de golf. Forța noastră principală constă în dedicarea noastră față de calitate și inovație, permițând sportivilor precum Ko să performeze cel mai bine pe scena globală.

Lydia Ko a câștigat în două lovituri la Le Golf National la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 și a câștigat mult așteptata ei medalie de aur. Neo-zeelandeza a terminat la 10 sub, înaintea medaliatei cu argint Esther Henseleit din Germania la 8 sub și medaliata cu bronz Xiyu Lin din China. la 7 sub.

Ko, în vârstă de 27 de ani, a fost la egalitate în frunte, intrând în rundă și a făcut trei păsări în primii nouă pentru a prelua conducerea. Dar a făcut dublu bogey la gaura a 13-a și a căzut de la un avantaj de trei lovituri la o lovitură înaintea Germana Esther Hanslet, care a pus presiune pe rivala ei, șutând cu 8 la 66 cu aproximativ o oră înaintea lui Ko.

Dar Ko a perseverat prin găurile de închidere apoase de la National Golf Club, rămânând departe de necazuri și făcând patru paruri consecutive pentru a lua un avans cu o lovitură la gaura finală cu par-5. Ko a lovit o lovitură în gaura par-5, lovind. la 6 picioare și apoi a găurit un doi-putt pentru a câștiga cu două lovituri.

Nelly Korda, apărătoarea medaliată cu aur pentru Statele Unite, a fost cu 1 sub. Rose Zhang s-a luptat în grupa finală, trăgând 74 pentru a rata bronzul la trei lovituri, în timp ce Lilia Vu a terminat la 5 peste.

Nu numai că Ko se poate autodenomina cel mai decorat jucător de golf olimpic din istoria Olimpicelor de vară, dar și-a câștigat și eligibilitatea pentru introducerea în LPGA Hall of Fame - totul la vârsta de 27 de ani. Ko a venit la Paris la doar un punct de cei 27- pragul de puncte necesar pentru a se califica, iar medalia ei de aur a fost suficientă pentru a o diferenția.

Cele 27 de puncte ale ei includ 18 victorii în turneul LPGA (18), două campionate majore (4), două trofee Varley (2), două distincții de Jucătoarea Anului LPGA (2) și o medalie de aur olimpică (1).